457251

banner207

banner213

banner192

banner214

banner203

banner212

banner204

banner205

banner215

banner184
15 Eylül 2019 Pazar

Hafif ticari araç takla attı: 2 yaralı

Çağın Hastalığı ‘DEPRESYON’

23 Temmuz 2019, 18:18
Çağın Hastalığı ‘DEPRESYON’
Psikolog Hatice Öztürk
Depresyon, ruhsal bir bozukluktur. Duygusal, zihinsel ve bedensel bazı belirtilerle kendini gösterir. En dikkat çekici özelliği ise kişide meydana gelen çökkün ruh hali ve yaşama sevincinin yok olmasıdır.

Depresyonun belirtileri nelerdir?
Depresyonun belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterir. En sık görülen özellikler aşağıdaki gibidir,
Değersizlik ve çaresizlik hissi, Hayattan zevk alamama, Kilo alma, kilo kaybı, Uykusuzluk, Aşırı uyku, Beslenme düzeninde bozulma, Mutsuz olma, Suçluluk hissi, Yorgunluk, Ölüm ve intihar düşüncesi.

Depresyondaki kişi karamsarlaşmaya ve bilişsel olarak kötü şeyler düşünmeye başlar ve bu durumlar 2 hafta sürmektedir. Kişilerin yemek yemesinden uyumasına kadar her şeyini bozabilir. Böyle kişiler sosyal etkinliklere katılmaktan kaçınır ve aile veya arkadaş çevrelerinden uzaklaşırlar. Depresyon yaş, cinsiyet, meslek, ekonomik durum, sosyal sınıf v.s gözetmeden herkesin başına gelebilir. Depresyon toplumumuzda sık görülen bir hastalıktır. Kadınlarda, erkelerden yaklaşık iki kat daha yaygındır. Kadın ve erkeklerin depresyon sebepleri farklılık göstermektedir. Kadınlarda depresyonun en temel sebepleri arasında kendilerini terk edilmiş hissetmeleridir. Bu hisse kapılan kadınlar, kendilerini değersiz ve mutsuz hissederler. Erkelerde depresyonun temel nedenlerinden biri ise, kendilerini değersiz ve gereksiz hissetmeleridir. Yani erkek, ilişkisinde takdir edilmediğinde veya işsiz kaldığında morali bozulur hayata karşı motivasyonu ve enerjisi düşebilir.

Depresyonla başa çıkma yolları, Tedavi sürecinde umutsuzluğa kapılmamak, Doktorunuz veya psikoterapistinizle açık şekilde konuşun rahat olun, Yakın arkadaşlarla ve akrabalarla iletişim halinde olmak, Fiziksel olarak sürekli aktif olmak, (temiz havada yürüyüş, sosyal aktivitelere katılım)

Zihnimizi dinlendirmek, Yeteri kadar ve ihtiyacınız olduğu kadar uyumak, Alkol ve ilaçlardan uzak durmak.

Saygı ve Sevgilerimle…

 Psikolog Hatice Öztürk 

banner210

    Yorumlar

banner199
banner202
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
KARİKATÜR
ARŞİV