457251

banner272

banner214

31 Mayıs 2020 Pazar

Suriyeli kadın korona iddiasıyla hastaneye kaldırıldı

Turistleri Tut’a lavanta kokusu çekecek

Turistleri Tut’a lavanta kokusu çekecek

18 Mayıs 2020 Pazartesi 15:40
Turistleri Tut’a lavanta kokusu çekecek
banner284
 Yeşillikler Beldesi’ olarak bilinen Adıyaman’ın Tut ilçesi, ‘Lavanta Vadisi’ projesiyle turizm ve ekonomi yönünden gelişecek. Özellikle kadınlar istihdama büyük katkı sağlayacak.
Adıyaman’ın Tut ilçesinde geçtiğimiz yıl deneme dikimi yapılan ve olumlu sonuçlar alınan lavanta, bu yıl da toprakla buluşuyor. Tut Kaymakamlığı, ilçeye turist çekecek olan ‘Lavanta Vadisi’ projesini hayata geçirdi. Geçtiğimiz yıl ilçenin bin 500 rakımlı Çanakçı bölgesinde mesire alanına ilk dikimi yapılan lavantalardan olumlu sonuç alınınca, ilçenin girişine dikim yapıldı. Vadiye dikilen lavantalar çiçek açtığında ilçenin girişi rengarenk olacak. Türkiye’nin birçok yerinde lavanta tarlaları bulunurken, Tut ilçesindeki bunlardan farklı olarak vadide yer alacak. Şu ana kadar 50 bin metrekarelik alana 100 bin adet lavanta diken kaymakamlık, sonbaharda bu sayıyı 100 bin metrekarelik alanda 200 bin adet lavantaya çıkartacak.
Yabani dağ keçisi ve yamaç paraşütü nedeniyle ilçeye gelen yerli ve yabancı turist sayısı lavanta vadisiyle katlanacak. Lavantadan çay ve yağ gibi ürünler üretilerek kadınlar istihdam edilecek. İlçenin geçim kaynağı olan dut meyvesini yabancı ülkelere ihraç eden ve iç piyasaya satan ilçede lavanta ile yeni bir gelir kapısı açılacak. Lavanta vadisi hem ekonomi hem de turizm açısından ilçeye girdi sağlayacak.
İHA

banner285

Anahtar Kelimeler: Adıyaman

    Yorumlar

EN ÇOK OKUNANLAR
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
KARİKATÜR
ARŞİV